Leasing jest usługą finansową. Umożliwia on efektywne sfinansowanie inwestycji realizowanych w przedsiębiorstwie.
Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla małych podmiotów gospodarczych, gdyż procedury przyznawania tego rodzaju finansowania są zwykle prostsze a decyzje podejmowane szybciej w porównaniu do trybu udzielania kredytu bankowego. Wnioski leasingowe ograniczają się zwykle do uzyskania podstawowych danych dotyczących aplikującego o leasing przedsiębiorstwa i nie wymagają przygotowania przez przedsiębiorcę żadnych skomplikowanych analiz finansowych.
W leasingu zwykle nie wymaga się angażowania środków własnych przedsiębiorstwa w formie wpłaty początkowej, a raty leasingowe spłacane są z nadwyżki generowanej wskutek zrealizowanej inwestycji.
Stronami umowy leasingowej są: przedsiębiorca (zwany korzystającym lub leasingobiorcą) oraz firma leasingowa (zwana finansującym lub leasingodawcą).
Istotną rolę odgrywa też dostawca przedmiotu leasingu zwany w umowach leasingowych zbywcą. Zbywca oraz przedmiot leasingu wskazywane są przez składającego wniosek leasingowy przedsiębiorcę, a firma leasingowa nabywa przedmiot leasingu zgodnie z tym wnioskiem.
W Polsce funkcjonują dwa podstawowe rodzaje leasingu (i pewne ich modyfikacje):
Ten drugi rodzaj leasingu zawierany jest zwykle w sytuacji, gdy niska amortyzacja przedmiotów leasingu wymusza bardzo długi okres umowy leasingu operacyjnego i wysoki poziom ceny nabycia. Ponadto jest on stosowany w sytuacjach, gdy stawka VAT przedmiotu leasingu jest niższa od podstawowej stawki VAT, która powiększa raty w leasingu operacyjnym. W leasingu bowiem finansowym, traktowanym jako sprzedaż przedmiotu leasingu, możliwe jest stosowanie niższej, przysługującej przedmiotowi leasingu, stawki VAT.